تبلیغات
تجربیات فرهنگی ، تربیتی معلم - مدیر
سال ها مهر تو را در دل خود جا دادم گر کنم عمر هزاران ، به کسی پس ندهم
تجربیات فرهنگی ، تربیتی معلم
به روایت پدر بزرگوارم در اول بهمن 1354 در روستای ماراللو از توابع بخش انگوت متولّد شدم تحصیلات ابتدایی را در زادگاهم تا چهارم ابتدایی به پایان رساندم در اول ابتدایی آقای اکبر محمدی معلّمم بود و دوّم ابتدایی که درسمان در برگ ریزان بود معلّممان عوض شد و مابقی را تا چهارم ابتدایی پای درس و تربیت معلم خوبم آقای کرم ابوالحسن زاده که اهل مشکین شهر و معلّمی وارسته بود نشستم آقا معلّم را نه تنها من بلکه همه ی اهالی روستا دوست داشتند .اخلاق خوب ، متانت ، وقار ، حجب و حیآ خلاصه همه ویژگی های یک معلّم خوب در ایشان بود دوستش دارم به خوبی یادم هست در یکی از روزهای سرد و سوز ناک زمستان آقا معلم معمولا از آن کابشن های ما مرد جنگیم می پوشید مسیر جاده ی اصلی تا روستا را اغلب با اسب یا پیاده می آمد در راه گچ هایی که در داخل جیبش بوده ظاهراً افتاده بوده و آقا معلم وقتی متوجه میشه برمی گرده و آن ها را از داخل برف های سنگینی که باریده بود به سختی جمع می کنه خاطم هست که نوک انگشتانش سرمازده بود و یکی دو روز انگشتانش را سر کلاس هو می کرد . راستی دو سه سال پیش وقتی به اردوگاه مقدّس اردبیلی آمده بود با افتخار بر دستانش بوسه زدم .
 بعدها به دلیل مهاجرت به شهرستان پارس آباد رفتیم و پنجم ابتدایی را در دبستان پسرانه ی بوعلی که معلّمم آقای میرصادق معصومی بود آموختم ایشان معلّمی بودند بسیار جدّی و باسواد انگار به فرزندان خودش درس می داد و خیلی حسّاس بود من که دوستش دارم . در دوره راهنمایی در مدرسه ی راهنمایی شهید رجایی بودم و معلّمان خوبی داشتم که واقعاً معلّمی آن موقع ها جور دیگر بود نه مثل امروز ، هرکسی و از هر راه رسیده ای نمی توانست معلّم شود ! انگار آن ها را برای معلّمی مهذّب نموده بودند یاد شهید رجایی به خیر و تربیت معلّم . 
به توصیه پدرعزیزم که هرچه دارم از اوست به دانشسرا رفتم در دانشسرا مدیر ما جناب آقای یعقوب عطایی همانند آقای ابوالحسن زاده برایم الگو بود و خیلی به رفتار و کردار و برخورد های ما به عنوان معلّمان آینده اهمیّت می داد و جناب خرّمیان که دبیر ادبیاتمان بود یادش به خیر و روحش شاد خیلی برای ما از اوصاف معلّمی می گفت . 
 پدرم علاوه بر پدر بودن در دانشسرا معلّم ما هم بود یک روز به حضرتشان گفتم : بابا شما چگونه دبیر پرورشی هستید همه ی کارها رو که ما آنجام می دهیم ؟! ایشان فرمودند : معلّم پرورشی خوب کسی است که بتواند بستر را برای تجربه اندوزی و مدیریّت دانش آموزان فراهم کند وگرنه مربی پرورشی وظیفه تربیت دارد . و من فهمیدم که ایشان وظیفه تربیت کاردانی و کارایی ما را به عهده داشتند . 
دانشسرا دوره بسیار خوبی برای آدم شدن بود و خوب شدن و معلّم شدن . و من در دانشسرا آموختم که : فرد باید اوّل آدم شود و بعد خوب شود و بعد معلّم شود . دانشسرا مرکزی برای تحصیل و تهذیب بود و شاید به زعم و تجربه من تهذیبی که مد نظر مقام معظم رهبری « حفظه الله » است همان باشد . در کنار تحصیل و مشق تدریس و شور و شعور معلّمی به عنوان اولین نهاد تشکیلاتی وارد انجمن اسلامی دانش آموزان شدم و به عنوان مسئول در کنار سایر دوستان زمینه تجربه اندوزی و مشق مدیریّت توام با تعهد برایمان فراهم شد . مدیریّت راهپیمایی ها ، مراسمات دهه ی فجر و بسیاری از مناسبت های مذهبی و ملّی دیگر ما را برای کسب مهارت های اجرایی و مدیریّتی آماده تر می نمود . 
در 13 دیماه 1375 به عنوان اولین روز معلّمی به دبستان شهدای اسلام آباد از توابع شهرستان پارس آباد رفتم و در کلاس دوّم ابتدایی مشغول تدریس شدم . گاهاّ مطلبی را برای تدریس بهتر از معلّمان پایه های دیگر می پرسیدم و یاد می گرفتم . در کلاس داری و تدریس منظم ، مدیون پدرم هستم سلسله واری مطالب ایشان در تدریس بی نظیر بود از ایشان یادگرفتم که در کتاب درسی فقط روی اهداف تاکید داشته باشم چراکه دانش آموزان برای تربیت نیازمند پویایی در اهداف هستند نه چیز دیگر ، مطالعات جانبی مرتبط و غیر مرتبط با موضوع لازمه ی کار معلمّی است امّا ضرورتی برای انتقال همه ی آن ها به دانش آموزان نیست و یادمان باشد که ذهن دانش آموزان انباز کلمات و محفوظات و ... نیست . 
همزمان با تدریس در مقطع ابتدایی به عنوان مربی پرورشی در مدارس غیر انتفاعی و دولتی نیز مشغول انجام وظیفه بودم از جمله مدارسی که به عنوان مربی پرورشی احساس می کنم که تاثیر شگرف و بسزایی در تربیت دانش آموزان داشتم مدرسه ی غیر انتفاعی فرهنگ بود علاقمندی بنده به واسطه کار و فعالیّت به حوزه ی پرورشی باعث شد که تغییر رسته داده و به عنوان مربی امور تربیتی به ادامه خدمت بپردازم در پارس آباد به عنوان مربی فعّال و ستاد تربیتی نمونه انتخاب شدم .
 فعالیت فرهنگی ـ مذهبی را در قالب هیات حضرت علی اکبر « ع » به اتفاق سایر دوستان مدیریّت می کردیم و زمینه انس و جذب بیش از 400 جوان را به طور هفتگی در این محفل ، هفته ای یکبار گرد هم می آوردیم. یاد باد آن روزگاران یادباد .
در دبستان تازه تاسیس آزادگان پارس آباد با مدیریّت آقای ولی افتاده که از دوستان پدرم بود پایه چهارم تدریس می کردم و شاگردان بسیار فعّال و تلاشگر داشتم آن چه در پارس آباد از حرفه ی معلّمی یادگرفتم ویژگی بسیار ارزشمند محبوبیّت و مقبولیّت بود دانش آموزان همه مرا دوست داشتند من در پارس آباد فهمیدم که چه معلّم باشم چه مربّی باید محبوب قلوب باشم تا بتوانم تاثیر تربیتی مثبت داشته باشم  خیلی وقت ها کمبود تجربه ی لازم و کافی باعث می شد که در تشخیص اشتباه کنم  همزمان چون در دانشگاه تحصیل می کردم از اساتید روان شناسی و اخلاق همچون استاد یحیوی فکور راهنمایی می خواستم و گاهی می شد که با تذکر یک دانش آموز در شیوه و روش تربیتی تجدید نظر می نمودم . همیشه تشکّل های دانش آموزی از قبیل انجمن اسلامی ، بسیج دانش آموزی و پیشتازان را در ساختار شخصیتی دانش آموزان موثر دانسته و به استعدادها بهاء می دادم و می دانستم که دوستی زمینه ساز ارتباط موثر من در احیای نقش تربیتی می باشد .
  یک روز یادم هست در دبستان آزادگان برای ماموریّتی یک هفته ای  باید به اردبیل می رفتم بچه ها پشت سر من راه افتاده بودند و به خیال خود که فکر می کردند دیگر مرا نخواهند دید دوان دوان دنبالم می آمدند و اشک از چشمانشان سرازیر شده بود حاج آقا خلفی امام جماعت مدرسه این صحنه را دید و مرا تحسین نمود . 
 در سال 1378 به اردبیل و شهرستان توریستی سرعین منتقل شدم .
درسال آبان ماه سال 1380 همرمان با نیمه شعبان ازدواج کردم و حاصل این ازدواج تا به امروز  دو تا پسر گل گلاب می باشد . از آن جا که خانواده ما یک خانواده مذهبی و پای بند به اعتقادات و حفظ حرمت هاست نام گذاری فرزندان معمولاً به توصیه بزرگان علی الخصوص پدرم می باشد . 
بنابر این پدر عزیزم اسم فرزند اول را با نام یاد صدرالمتالّهین شیرازی « ملاصدرا » ، صدرا نهاد با این هدف که فرزندی پاک و مهذّب و تحصیل کرده و عاقل باشد الحمدلله همین طور هم هست البته در زیر سایه پدر و مادرعزیزم ،

 درباره وبلاگمدیر وبلاگ : سلیمان پناهی
نویسندگان
صفحات جانبی
نظرسنجی
بازدید کننده ی گرامی ضمن تشکر از حضور شما لطفاً نظر خویش را در مورد وبلاگ اینجانب و محتوای آن اعلام بفرمائید :آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :